raditava

Pieaugušajiem

Mākslas terapija

Mākslas radīšana dod iespēju atpazīt un izpaust savas dziļāk apslēptās domas un emocijas.  Mākslas terapija var palīdzēt dziedināt rētas, ko atstājusi traumatiska pieredze, kā arī iepazīt savas personības vēl neiepazītās puses un atklāt savus iekšējos resursus.

Kas ir mākslas terapija?

Mākslas terapijas mērķis ir izmantot radošo procesu, lai palīdzētu klientam atklāt pašizpausmes spēku, un caur to rast iespēju ieskatīties savas apziņas un bezapziņas attālākajos nostūros. 

Mākslas radīšana un novērtēšana tiek izmantota, lai palīdzētu klientam izprast emocijas, atklāt pašapziņu, tikt galā ar stresu, paaugstināt pašpārliecinātību un uzlabot sociālās prasmes.

Mākslas terapijas ietvaros tiek izmantotas dažādas tehnikas – zīmēšana, gleznošana, darbs ar mālu un vēl daudzas citas.

Kad mākslas terapija var palīdzēt?

Apzināties sevi, iepazīt sevi, pieņemt sevi, pārvarēt grūti izturamas emocijas – šie ir daži no galvenajiem uzdevumiem, ko palīdz veikt mākslas terapija. Tāpat tā var palīdzēt arī situācijās, kad jūties iestrēdzis.

Mākslas terapija strādā ar cilvēka pamatproblēmu ietekmējošiem faktoriem (viņa domāšanu, jūtām, uzvedību un dzīves veidu u.c.). Tā palīdz mācīties analizēt situāciju, pieņemt lēmumus un risināt problēmsituācijas.

Mākslas terapija var nākt talkā tādās situācijās kā stress, trauksme, depresija, ģimenes vai attiecību problēmas un citas emocionālas vai psiholoģiskas grūtības.

Mākslas terapijas burvība

Tā ir iespēja izdzīvot savus iekšējos pārdzīvojumus radošā veidā un savienoties ar saviem resursiem, atvērties un kļūt par savas dzīves noteicēju. Tā ir iespēja strādāt ar grūtām tēmām ne tik nomācošā veidā. 

Mākslas terapija var būt piemērotiem jebkura vecuma cilvēkiem dažādās dzīves situācijās, un sniegt ilgtermiņa efektu. Balstoties uz pētījumiem, mākslas terapija var veicināt uzlabojumus tādos dzīves aspektos kā garastāvoklis, emocionālās izpausmes, paštēls un pašvērtējums, kā arī vēl daudzos citos, kas nosaka cilvēka dzīves kvalitāti.

Kā tas notiek?

  1. Pirms-mākslas radīšanas posms. Terapeits var uzdot klientam jautājumus, lai noskaidrotu klienta tā brīža sajūtas.  Ļoti iespējams, Tu kopā ar terapeitu noteiksi sesijas mērķi, kā arī nolemsiet par izmantojamo metodi un materiāliem.
  2. Mākslas radīšana. Klients veido savu mākslas darbu, un terapeits veic novērojumus visa procesa laikā, kā arī pieraksta šo to, ja nepieciešams. Taču neuztraucies – tas viss notiek nemanāmi un Tavam radošajam procesam netraucēs.
  3. Pēc-mākslas radīšanas process. Šis posms sastāv no sarunām par mākslas darbu, ko esi izveidojis. Mākslas terapeits Tev uzdos dažādus jautājumus, kā arī  pastāstīs par saviem novērojumiem, un uz tā balstīsies jūsu sarunas par Tavām domām un sajūtām.

Ko ņemt vērā?

Tev nav jābūt māksliniekam!  Mākslas terapija ir piemērota jebkuram cilvēkam neatkarīgi no sagatavotības. Tā ir viena no šī terapijas veida burvībām.

Tas nav tas pats, kas mākslas nodarbība!  Kamēr mākslas nodarbībās fokuss ir uz konkrētas tehnikas izkopšanu vai konkrēta gala produkta izveidošanu, mākslas terapija ir daudz vairāk vērsta uz iekšējo pieredzi un pārdzīvojumiem

Mākslas terapija var nebūt piemērota visiem. Lai arī augsts radošuma līmenis un mākslinieciskās spējas nav priekšnoteikums veiksmīgai mākslas terapijai, pieaugušajiem, kuri ir ļoti kritiski un skeptiski pret savu mākslas izpausmi, šie aizspriedumi var traucēt veiksmīgam terapijas procesam