raditava

Smilšu spēles terapijas metode

Mazliet par smilšu spēles terapijas metodi

Smilšu spēles terapijas metode var būt lielisks palīgs emociju izpaušanā un dažādu traumu pārstrādē, tajā pat laikā samazinot psiholoģisko distresu, kas var rasties apspriežot traumatiskus notikumus un pieredzi. 

Brīvā, nestrukturētā un sargājošā telpa dod iespēju dziedināties caur terapeitisku procesu. Tiek radīta droša vide, kas ļauj cilvēkiem atbrīvot savas jūtas, iekšējos konfliktus un emocijas, kā arī palīdz iepazīt savas bailes, domas un atmiņas, un pārnest tās uz apziņu, lai pēc tam pārstrādātu.

Smilšu spēles terapijas metodes darbība balstās konceptā, ka terapeits nodrošina drošu vidi, un klients spēj izmantot smilšu kasti, lai pats nonāktu līdz savu problēmu transformācijai un atrisinājumam.

Kā tieši tas notiek?

Smilšu spēles terapijas metodi ir izstrādājusi Dora Kalfa, un tā balstās uz Karla Gustava Junga psiholoģiskajiem principiem. Tipiska smilšu spēļu terapijas sesija norisinās aptuveni šādi:

  1. Terapeits nodrošina Tev smilšu kasti ar sausām vai mitrām smiltīm;
  2. Tev ir pieeja daudz un dažādām miniatūrām figūrām, ar kuru palīdzību varēsi izveidot savu simbolisko pasauli. Starp tām ir sastopamas cilvēku, dzīvnieku, mītisku un pasaku tēlu un citu varoņu figūras. Tāpat arī dažādi dabas elementi, celtnes, tehnika un vēl, un vēl.
  3. Tu vari brīvi izvēlēties, kuras figūras iekļaut savā smilšu bildē, un izkārtot tās sev tīkamā veidā.
  4. Terapeits  ieņem novērotāja lomu, pēc iespējas neiejaucas procesā, nodrošinot drošu vidi.
  5. Kad smilšu bilde ir gatava, terapeits kopā ar Tevi apspriedīs to, kas ir redzams – izvēlētās figūras, kā tās ir izvietotas un iespējamās simboliskās nozīmes. Noteikti pastāsti terapeitam, ja sarunas laikā Tev rodas vēlme figūras pārkārtot.

Ieguvumi, ko sniedz smilšu spēles terapijas metode

Smilšu spēles terapijas metodei piemīt spēks samazināt daudzu mentālās veselības problēmu simptomus un pastiprināt noturību un dzīvessparu. Pateicoties tam, ka smilšu spēle ir radoša un nestrukturizēta, tā ļauj iepazīt savu iekšējo pasauli un pieskarties tām dvēseles daļām, kuras nevaram uzrunāt tieši. 

Smilšu spēles terapijas metode ļauj paplašināt iekšējo pieredzi un stiprināt savu “es”. Tā dod iespēju integrēt apziņā bezapziņas, tostarp arī arhetipisko saturu.

Smilšu spēles terapija Tev dod iespēju atbrīvoties no dziļi iestiprinātām negatīvām emocijām, jo tās laikā Tu vari brīvi izpaust savus iekšējos pārdzīvojumus pieņemošā vidē. 

Smilšu spēles terapija ir pierādījusi savu efektivitāti, palīdzot klientam šādos gadījumos:

  • Dažāda rakstura emocionālas grūtības
  • Traumu pārstrāde
  • Agresija
  • Dusmu uzplūdi
  • Trauksme
  • Depresija
  • Šķiršanās
  • Zaudējums un sēras
  • Zems pašvērtējums
  • Fiziski un mācīšanās traucējumi
  • Ar skolu un mācībām saistītas problēmas
  • Sociāla rakstura problēmas

Esi atvērts sadarbībai 🙂

Zini, ko sagaidīt – ierasti viena sesija aizņem ap 45 minūtēm bērniem, un 60 minūtes pieaugušajiem, un notiek 1 reizi nedēļā.  Ļoti iespējams, ka terapeits vēlēsies nofotografēt katras sesijas gala rezultātu, lai laika gaidā varētu pārskatīt dinamiku, kādā virzās bildes

Esi gatavs atbildēt uz jautājumiem – katras sesijas noslēgumā Tavs terapeits vēlēsies aprunāties par to, kas redzams izveidotajā bildē. Terapeits uzdos jautājumus par izvēlētajām figūrām un izvietojumu, un Tavu piešķirto nozīmi šiem elementiem. Tādējādi, kopā ar terapeitu jūs varēsiet nonākt pie secinājumiem. Taču iespējams, ka var būt arī pilnīgi pretēji – sarunu būs pavisam maz vai nemaz, un terapeits vairāk fokusēsies uz to, lai sniegtu Tev drošu un pieņemošu vidi, kurā darboties.

Ja māc šaubas…

Šaubas par to, kā gan miniatūru figūru izvietošana smilšu kastē varētu palīdzēt atrisināt reālas problēmas, nav nekas neparasts. Tomēr smilšu spēles terapijas metode dod iespēju terapeitiem ielūkoties klientu ne tik apzinātajos prāta un emociju nostūros, lai noskaidrotu, kas rada konkrētos sarežģījumus. Tas ir īpaši noderīgi konsultējot cilvēkus, kuriem ir problēmas runāt par sarežģītām un nepatīkamām situācijām un tematiem. 

Ja Tevi uztrauc vai nomāc metodes efektivitāte, noteikti pastāsti par to savam speciālistam. Kopā jūs nonāksiet pie tieši Tev piemērota terapijas plāna.